Emir Koç
30 Ağustos 2020

Moka Pot Nasıl Temizlenir? Moka Pot Temizliği Nasıl Yapılır?

Yazı Güncellenme Tarihi: 30 Ağustos 2020 / 2 dakika okuma süresi

Ev ortamında yoğun kahve içmek isteyenlerin vazgeçilmez kahve demleme aracı moka pot nasıl temizlenir bundan bahsedeceğiz.

Üç kısımdan oluşan en alt kısmına su doldurulan, orta kısmına kahve eklenen ve demlenen kahveyi ortaya çıkaran üst kısma çıkaran mokapot, espressoya en yakın kahveyi vermektedir. Bu nedenle Americano, Caffe Latte, Cortado gibi içecekleri yapmak için sıkça kullanılan Moka Pot, uzun kullanımlardan sonra oldukça yıpranıyor.

Yazımızın devamında moka pot temizliğinin nasıl yapılacağını okurken, son kısımda bulunan dipnotu kesinlikle okuyunuz.

table with laptop near cup of americano and gift box
Photo by bongkarn thanyakij on Pexels.com

Öncelikle moka potun nasıl kullanılacağını bilmeyenler için Moka Pot Nedir, Moka Pot Kullanarak Kahve Nasıl Demlenir?

Moka Pot Nasıl Temizlenir? Moka Pot Nasıl Yıkanır?

Kahve demledikten sonra moka potun ilk sıcaklığı gittiğinde yani demleme aracı ısısı azaldığı zaman yıkamanız gerekiyor. Çünkü orta kısımda bulunan kahve artık demlendi ve kalıntısı orada kaldıkça kendinden bir şeyler bırakarak kahve, kahve filtresini yıpratıyor. Isısı azalan moka potu, kahveyi baştan yapar gibi parçalarına ayırın. En üst kısmında artan kahveyi dökün ve birkaç kez su ile çalkalayın, kenara alın. Kahve filtresini eliniz ile kaldırın ve demlenmiş öğütülen kahveyi çöpe dökün. Kalan ufak kalıntıları elinizle sıyırarak çöpe dökün ve birkaç kez su ile çalkalayıp, kenara alın. En alt kısım su haznesinin dibinde biraz su kalacaktır. Kalan suyu dökün ve yine birkaç kez su ile çalkalayıp kenara alın. İşte moka potunuz ile kahvenizi demledikten sonra temizleme işlemini gerçekleştirdiniz.

DİPNOT

Moka Potunuzu temizlerken parçalara asla ama asla bulaşık deterjanı, sünger gibi araçlar kullanmayın. Bu, moka potun kullanım ömrünü çok fazla düşürecek ve demleyeceğiniz kahvelerin tadını olumsuz etkileyecektir.

Emir Koç
Dizi ve film tutkunu, blog yazmayı seven ve boş vakitlerini müzikle dolduran bi' kişilik.
emirkoc@bikafein.com