Emir Koç
7 Mayıs 2020

French Press Nedir, Kahve Nasıl Demlenir?

Yazı Güncellenme Tarihi: 16 Mayıs 2020 / 4 dakika okuma süresi

French Press yıllardır en sevilen kahve yapma yöntemidir. French Press kullanmak oldukça kolaydır. Elektriğe ve ek olarak kağıt filtreye gerek duyulmadığı için istenilen her yerde zahmetsiz bir şekilde French Press ile kahve demlenebilir. Hızlı bir şekilde demleyebileceğimiz kahvelerimizi bununla beraber press, kahve yağlarını filtrelemediği için filtre kahve aromasını tam olarak alırsınız.

French Press için genel tanımı bu şekilde yapmışken isterseniz tam olarak French Press nedir bundan da bahsedelim.

Fotoğraf: Flickr

French Press Nedir?

French press, cam bir kabın içinde kalınca öğütülmüş kahve tanecikleriyle birlikte bulunan suyun, demleme işlemi bittikten sonrasında ağız kısmında yer edinen süzgecin aşağı yönde hareket ettirilerek kahve posasının sıkıştırılması sonucunda, kahvenin süzülerek berrak bir halde bardağa boşaltılmasını elde eden bir filtre kahve demleme ekipmanıdır.

French Press Ne İşe Yarar?

French press; filtre kahve, bitki çayı ve diğer demlenmesi ihtiyaç duyulan içecekleri hazırlamanıza yardımcı olur. Kahvenizi yaparken, demlenme süresi süresince kahvenizi french presste demlenmeye bırakıp, işlerinizi halledebilir ve demlendikten sonrasında hızlıca kahvenizi tüketebilirsiniz. Ek olarak french press ile sıcak yazları evde kolayca cold brew kahve demleyebilirsiniz.

French Press ile kahve demlenin en sevilen yanı, kişinin damak zevkine bakılırsa kahvesini yumuşak, orta yada sert olarak demleme imkanı bulunuyor. Ortalama demlenme süresi 4-5 dakikayken yumuşak seviyorsanız 3 dakikaya, sert seviyorsanız 6 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

Yukarıdaki bilgiler aslına bakarsak okunmadan geçilecek. Aslolan can alıcı kısma şimdi geldik.

French Press Nedir, Kahve Nasıl Demlenir?
Fotoğraf: Pexels

French Press ile Kahve Nasıl Demlenir?

French Press ile kahve demlemenin aslına bakarsak püf noktaları var. Hem püf noktalarını hem de yapılış adımlarını sizler için toparladık.

Adım 1: French Press camını önceden ısıtın ve su kaynatın

Kahveyi demlemeye bırakmadan önce, kahvenin hızlı soğumaması için French Press camını önceden sıcak suyla ıslatın yada sudan geçirin. Böylelikle kahve demlenmeyi beklerken, ısı kaybı minimum seviyeye inecektir.

Bununla birlikte içme suyunu fokur fokur olmayacak şekilde kaynatın. Eğer suyu 100°’deyken kahvenizin üzerine dökerseniz, kahvenizi yakarsınız. O yüzden ideal olarak 90°’deyken suyunuzu alın.

Adım 2: Kahve çekirdeklerinizi kalın olarak öğütün

Kahveleri birden fazla demleme yöntemiyle demliyoruz. Her demleme yöntemi için kullanılan kahve miktarı ve kahve öğütme biçimi farklılık gösterebiliyor.

French Press, kahveyi kalınca öğütülmüş olarak seviyor. Ortalama olarak deniz tuzu kalınlığında öğütülecek kahvelerinizi French Press camı içine ilave edin.

Adım 3: Öğütülmüş kahve miktarını tam tutturun

Tam ayarında kahvelerimizi çektik. Sıra geldi miktarını tam olarak doğru eklemeye. Aslına bakarsak bu insanların damak zevkine bakılırsa değişen bir durum fakat ilk kez demleyecekseniz ya da demlediğiniz kahveler hafif kalıyorsa tam ayarı tutturmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz.

Her 60 ml su için 2 çay kaşığı öğütülmüş kahve kullanmanız, muhteşem bir kahve hazırlamanızı sağlayacak.

Adım 4: Afiyet Olsun

Burayı sonuç kısmı olarak düşünürsek eğer yazdıklarımızı toparlayalım ve liste halinde nasıl demlendiğine yine bakalım.

  • French Press camını evvelde ısıtın, suyu boşaltın ve kalınca öğütülmüş kahvenizi 60 ml suya 2 çay kaşığı olacak şekilde ilave edin.
  • Tam olarak kaynamamış, fokur fokur olmadan aldığımız suyu daireler çizerek yavaşca ekleyelim.
  • 4 dakika boyunca kahveyi demlenmesi için beklemiş olalım.
  • Beklemenin sonunda filtre çubuğunu aşağıya indirelim ve afiyet olsun.

Emir Koç
Dizi ve film tutkunu, blog yazmayı seven ve boş vakitlerini müzikle dolduran bi' kişilik.
emirkoc@bikafein.com