Emir Koç
28 Mayıs 2020

Kahveyi Sağlıkla Birleştirmenin İpuçları

Yazı Güncellenme Tarihi: 12 Temmuz 2020 / 2 dakika okuma süresi

Tadından, adından etkilendiğimiz blogumuzun ana temasına sahip kahveyi içerken artık daha sağlıklı bir biçime sokabiliriz. Peki bunu nasıl mı yaparız? Sadece birkaç ufak tüyo ile kolayca kahveyi, sağlıkla birleştirebiliriz.


Hazır kahve tüketimini sıfıra indirin

Kahveyi Sağlıkla Birleştirmenin Yolları
Fotoğraf: Pexels

Sadece sıcak suya atılıp, karıştırılarak kolayca hazırlanan ve birçok insanın severek tükettiği marketlerde satılan şekerli, sade gibi çeşitleri olan granül kahveler aslında hiç masum değil. Kahve özelliğini yitirmiş olan granül kahveler, işlenerek hazırlandığı için tavsiye edilmiyor.


Aromalı kahveler güzel fakat kalorisi çok yüksek

Fotoğraf: Pexels

Sade kahve içmeyi sevmeyenler daha çok aromalı kahvelere yöneliyor. Bu aromalı kahveler, kahveyi sütle tatlandırmak kadar masum değil. Karamel, fındık, vanilya gibi aromayla karışan kahveler yüksek kaloriye sahip oluyor. Bu kahvelerin tatlarının güzel olmasının yanı sıra kalori miktarı da çok güzel.


Kahve çok kavrulursa, besin değerlerini yitiriyor

Az ve orta kavrulmuş kahveler, çok kavrulmuş kahvelere göre daha sağlıklıdır. Kavrulduktan sonra içinde barındırdığı bileşen ve yetiştiği yere göre kahvenin sahip olduğu aroma ve tatlar ortaya çıkıyor. Çok fazla kavrulan kahvelerde bu aroma ve tatlarda değişiklikler yaşanıyor. Bundan dolayı uzmanlar, az veya orta kavrulmuş kahveleri kullanmamız gerektiğini belirtiyorlar


Günlük tüketilen kahve miktarı 2 kupayı geçmemeli

Fotoğraf: Pexels

Espresso, filtre gibi çeşit çeşit demlenen kahvelerin kafein miktarları farklı oluyor. Orta sertlikte kavrulan ve ortalama miktarda kahve konularak demlenen kahveden günde en fazla 2 kupa içilmeli. Ne de olsa her şeyin fazlası zarar.


Açken kahve tüketmeyin

Uzmanlar açken kahve tüketilmemesini ve kahvenin öğün yerine kullanılmamasını söylüyor. Bunun en büyük nedenlerinden birisi açken kahve içildiği taktirde mide asidi yükseliyor ve bu reflüye sebep oluyor.

Kaynakça: 1

Emir Koç
Dizi ve film tutkunu, blog yazmayı seven ve boş vakitlerini müzikle dolduran bi' kişilik.
emirkoc@bikafein.com