Emir Koç
22 Ekim 2019

Yeni Sinema Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi

Yazı Güncellenme Tarihi: 22 Ekim 2019 / 1 dakika okuma süresi

Yeni sinema kanunun uygulanmasına ilişkin esasların yer aldığı yönetmelik yayımlandı. Bu yeni kanuna uygulamasıyla birlikte yeni kurallarda beraberinde geldi.

Resmi gazetede yayımlanan Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi Ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik altı bölüm ve 22 maddeden oluşuyor.

 • Ücretli ve ücretsiz platformlar, filmi yayımlamak için beklemek zorunda
 • Ücretli ve ücretsiz platformlar, sinemada gösterilen filmi yayınlamak için 5 ve 6 ay bekleyecek. Bunun bir örneği Organize İşler: Sazan Sarmalı filminde yaşanmıştı. Film, sinemada vizyona girdikten sonra Netflix platformunda da paylaşılmıştı.

  • Bilet satışları mısır satışlarıyla birleştirilemeyecek
  Sinema
  Sinema

  Sinema salonu işletmecileri ve yapımcılar arasında uzun süredir mısır savaşları devam ediyordu. Yeni gelen yönetmelikle birlikte işletmeciler sinema bileti ve mısırı aynı paket içerisinde satamayacak.

  MADDE 16 –(1) Sinema salonu işletmecileri ya da sinema bileti satan diğer gerçekveya tüzel kişiler indirimli bilet fiyatlandırmaları hariç olmak üzere sinema biletini içeren abo-nelik, promosyon, kampanya ve toplu satış faaliyetleri gerçekleştiremez. Yapımcı veya dağı-tımcıdan yazılı onay almak kaydıyla Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda eğitim görenöğrenci gruplarına satılan biletler toplu satış, kampanya ve promosyon olarak değerlendirilmez.Bilet satış bedelini etkilemeyen, ücretsiz giriş hakkı sağlamayan üyelik kartı uygulamaları abo-nelik olarak değerlendirilmez

  • İndirimli sinema bilet türleri çeşitleniyor

  Yönetmeliğin 16. maddesine göre sinema salonu işletmecileri “Belirli yaş ve üzeri bileti”, “Engelli bileti”, “Şehit yakını ve gazi bileti”, “Halk günü bileti”, “İnternet bileti”, “Kamu meslek grubu bileti”, “Öğrenci bileti” ve “Sabah seansı bileti” türlerinde indirim yapabilecek.

  Sinema salonu fotoğrafı.
  • Reklam süreleri 10 dakikaya iniyor, fragmanlara sınıflandırma geliyor

  Artık filmler gibi fragmanlarda sınıflandırılacak ve çocuk filmlerinde korku filmine dair fragmanlar gösterilmeyecek. Aynı zamanda reklam süreleri 10 dakika ile sınırlandırılacak.

  MADDE 15 –(1) Sinema filmi öncesinde gösterilen reklamların süresi en fazla on da-kikadır. Fragman gösterim süresi en az üç, en fazla beş dakikadır. Reklam ve fragman göste-rimlerinde teknik sebeplerden kaynaklı süre aşımları denetimlerde dikkate alınmaz.(2) Bakanlık tarafından uygun görülen kamu spotları ve sosyal sorumluluk projelerineilişkin gösterimler belirtilen sürelere dâhil edilmez. Sinema filmi gösterim arası on beş dakikayıaşamaz.

  Emir Koç
  Dizi ve film tutkunu, blog yazmayı seven ve boş vakitlerini müzikle dolduran bi' kişilik.
  emirkoc@bikafein.com