Emir Koç
21 Kasım 2019

Star Wars Filmlerinin Ziyaret Edilebilir Mekanları

Yazı Güncellenme Tarihi: 21 Kasım 2019 / 6 dakika okuma süresi

En popüler film serilerinden olan Star Wars fimlerine ev sahipliği yapmış mekanları gezmek ya da en azından görmek güzel olmaz mıydı?

George Lucas tarafından yaratılan ve 1977’den bu yana seveni asla eksilmeyen ve hala yeni serilerinin çıkartılmaya çalışdığı Star Wars ilk önce filmleriyle piyasaya bir giriş yaptı.

Ardından çizgi roman, video oyunu, dizi, oyuncak gibi popüler işlerle yoluna devam eden Star Wars’ın filmlerine ev sahipliği yapmış, ziyaret edilebilir mekanları sizler için listeledik.

 • Dubrovnik – Hırvatistan
Dubrovnik – Hırvatistan
Dubrovnik – Hırvatistan

Dubrovnik ya da eski adıyla Ragusa, Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi sahilinde bulunan, Orta Çağdan kalma tarihi eserleri ile ünlü şehri. Şehrin nüfusu 49.000’dir. Hırvatistan ‘ın 1991’de Yugoslavya’dan ayrılışı sırasında çıkan iç savaşta, Sırp saldırıları nedeniyle şehirdeki tarihi eserler önemli ölçüde zarar gördü.

 • Hardangerjøkulen – Norveç
Hardangerjøkulen – Norveç
Hardangerjøkulen – Norveç

Hardangerjøkulen Norveç anakarasındaki altıncı en büyük buzuldur. Hordaland ilçesinde Eidfjord ve Ulvik belediyelerinde bulunur. Eidfjord köyünün yaklaşık 16 kilometre kuzeydoğusunda, Finse’nin yaklaşık 5 kilometre güneyinde ve Haugastøl’un yaklaşık 20 kilometre batısında yer almaktadır.

 • Rubülhali Çölü – Birleşik Arap Emirlikleri
Rubülhali Çölü – Birleşik Arap Emirlikleri
Rubülhali Çölü – Birleşik Arap Emirlikleri

Rubülhali Çölü, Suudi Arabistan’ın güneyinde ve Yemen’in kuzeydoğusunda bulunan yaklaşık 693.000 kilometre kare büyüklükte bir çöldür. Adrac, El Faraca, Cabrin, Dilam, Al-Amar, Al Hatataba ve Minwakh kentleri arasında yer alır. Ortalama sıcaklık 36 °C ve 41 °C arasında değişir.

 • Grindelwald – İsviçre
Grindelwald – İsviçre
Grindelwald – İsviçre

Grindelwald, İsviçre’de Bern kantonuna bağlı Interlaken-Oberhasli idari bölgesinde içerisinde bir köy ve belediyedir. Belediye, Grindelwald köyünün yanı sıra, Alpiglen, Burglauenen, Grund, Itramen, Mühlebach, Schwendi, Tschingelberg ve Wargistal adlı yerleşim yerlerini içerir.

 • Thirlmere – Birleşik Krallık
Thirlmere – Birleşik Krallık
Thirlmere – Birleşik Krallık

Thirlmere, Cumbria’daki Allerdale Borough ve İngiliz Göller Bölgesi’nde bir rezervuardır. Helvellyn sırtı, Thirlmere’in doğusunda yer almaktadır. Thirlmere’in batısındaki bir dizi tepe; örneğin, Armboth Fell ve Raven Crag, her ikisi de göl ve ötesindeki Helvellyn manzaralarını sunar.

 • Chott el Jerid – Tunus
Chott el Jerid – Tunus
Chott el Jerid – Tunus

Chott el Djerid aynı zamanda Sciott Gerid ve Sptt el Jerid’yi heceledi. Güney Tunus’ta büyük bir endorheik tuz gölü. Bu ad, Arapça’dan İngilizceye “Avuç Toprakları Lagünü” olarak çevrilebilir.

 • Caserta Sarayı – İtalya
Caserta Sarayı – İtalya
Caserta Sarayı – İtalya

Caserta Sarayı, İtalyanca Reggia di Caserta, Napoli Krallığı Bourbonları için yaptırılmış eski kraliyet ikâmetgâhıydı. Onsekizinci yüzyılda Avrupa yükselen en geniş Saray ve muhtemelen en geniş yapıydı. 1996’da, Caserta Sarayı Dünya Miras Listesi kapsamına alındı

 • Reynisfjara – İzlanda
Reynisfjara – İzlanda
Reynisfjara – İzlanda

Reynisdrangar, 1991 yılında dünyanın en güzel on tropik sahilinden biri olarak sıralanan siyah kumlu bir plajla çevrili Güney İzlanda’nın güneyindeki Vík í Mýrdal kasabası yakınlarındaki Reynisfjall dağının altında bulunan bazalt deniz yığınlarıdır.

 • Puzzlewood, Forest of Dean – Birleşik Krallık
Puzzlewood, Forest of Dean – Birleşik Krallık
Puzzlewood, Forest of Dean – Birleşik Krallık

Puzzlewood, ormanlık bir bölge ve turistik bir bölgedir, Coleford yakınlarında, Forest of Dean’de, Gloucestershire, İngiltere. 14 dönüm kapsayan alan, Roma döneminden ve muhtemelen daha erken dönemlere ait açık demir cevheri madenciliğinin kanıtlarını göstermektedir.

 • Buttercup Vadisi, Yuma Çölü – ABD
Buttercup Vadisi, Yuma Çölü – ABD
Buttercup Vadisi, Yuma Çölü – ABD

 • Tikal – Guatemala
Tikal – Guatemala
Tikal – Guatemala

Tikal, bugünkü Guatemala’daki yağmur ormanlarındaki Peten ilinin kuzeybatısında bulunan en büyük Maya kenti ve tören merkezidir. Güney düzlüklerindeki öteki Maya merkezleri gibi Tikal da orta oluşum döneminde küçük bir köydü.

 • Ölüm Vadisi – ABD
Ölüm Vadisi – ABD
Ölüm Vadisi – ABD

Death Valley ya da Ölüm Vadisi, Güney Kaliforniya’da yer alan bir çöl vadisidir, Mojave Çölü’nün bir parçasıdır, Kuzey Amerika’daki en alçak, en kurak, ve en sıcak yerdir. Death Valley’in Badwater Havzası, deniz seviyesinin altında 86 metre ile Kuzey Amerika’nın en alçak noktasıdır.

 • Etna Yanardağı – İtalya
Etna Yanardağı – İtalya
Etna Yanardağı – İtalya

Etna Yanardağı, Sicilya’nın doğu kıyısında, Messina ve Katanya’ya yakın aktif yanardağ. Avrupa kıtasındaki en yüksek yanardağdır. Şu anki yüksekliği 3.326 m olmakla beraber zirvedeki püskürmelerle bu yükseklik zaman zaman değişmektedir. Dağ, 1865’teki yüksekliğine göre 21,6 m daha alçaktır.

 • Ram Vadisi – Ürdün
Ram Vadisi – Ürdün
Ram Vadisi – Ürdün

 • Guilin – Çin
Guilin – Çin

Guilin, Çin’in Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’nde bulunan bir il düzeyi şehirdir. Şehir, Liu Nehri’nin batı kıyısında yer almakta olup batıda Liuzhou, güneybatıda Laibin, güneyde Wuzhou ve güneydoğuda Hezhou il düzeyi şehirleri ile kuzeyde Hunan eyaleti ile komşudur.

 • Redwood Ulusal Parkı  – ABD
Redwood Ulusal Parkı – ABD
Redwood Ulusal Parkı – ABD

Redwood Ulusal ve Eyalet Parkları Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya eyaletinin kuzey kıyıları boyunca uzanan bir ulusal parkdır. Park etkileyici uzun ağaçların bulunduğu orman ile kaplıdır.

 • Skellig Michael – İrlanda
Skellig Michael – İrlanda

Büyük Skellig olarak da adlandırılan Skellig Michael, İrlanda’da, Kerry Kontluğu’ndaki Iveragh Yarımadası’nın 11.6 kilometre batısındaki iki Skellig Adasından büyük olanıdır.

 • Laamu Atoll – Maldivler
Laamu Atolü – Maldivler
Laamu Atolü – Maldivler

Haddhunmathi veya Haddummati Atoll, Maldivlerin idari bölümüdür. Aynı addaki doğal atola karşılık gelir. Çoğunlukla adalar tarafından örtülmüş olan bariyer resifleri ile çevrilidir. Doğu ve güney sınırları boyunca birçok ada var. Bu atol, resifin NE köşesinde projeksiyonu için oldukça düzenlidir.

 • Bonneville Tuz Ovası – ABD
Bonneville Tuz Ovası – ABD
Bonneville Tuz Ovası – ABD

Bonneville Salt Flats, kuzeybatı Utah’ta Tooele İlçesinde yoğun olarak paketlenmiş bir tuz kabıdır. Bölge, Pleistosen Gölü Bonneville’nin bir kalıntısıdır ve Büyük Tuz Gölü’nün batısında bulunan birçok tuzlu dairenin en büyüğüdür.

Emir Koç
Dizi ve film tutkunu, blog yazmayı seven ve boş vakitlerini müzikle dolduran bi' kişilik.
emirkoc@bikafein.com