Emir Koç
1 Aralık 2019

Siber Pazartesi Nedir, Neden ve Ne Zaman İndirim Yapılır?

Yazı Güncellenme Tarihi: 1 Aralık 2019 / 2 dakika okuma süresi

Özellikle Black Friday (Kara Cuma)’yı kaçıranların merakla beklediği Siber Pazartesi yaklaşırken, bu indirim gününün anlamını ve tarihini sizler için açıkladık.

Her yıl Black Friday’den sonra isminden de anlaşılacağı üzere genellikle e-ticaret ile satış yapan markaların yaptığı indirim günleri, yurt dışında Cyber Monday olarak anılıyor.

Şükran gününden sonraki ilk Pazartesi günün Cyber Monday olarak anılmasının ise çok ilginç bir hikayesi bulunuyor.

Cyber Monday
  • Siber Pazartesi’nin İlginç Hikayesi

İlk olarak 1950’lerde ortaya çıkan Cyber Monday, aslında Black Friday ile yarışmak için ortaya çıkmış. O zamanlar insanların evlerinde hızlı bir bilgisayar ve internet olmadığı için Cuma günleri Black Friday indirimlerinden alışveriş yapıyorlarken, Pazartesi günleri internetten alışverişlerini yapıyorlardı.

Şu zamanlarda iki indirim günü arasında bir fark kalmadı. Black Friday zamanında internetten satış yapan markalar indirime girerken, Cyber Monday zamanında fiziksel mağazalardan satış yapan mağazalarda indirime giriyor.

  • Siber Pazartesi İndirimleri Ne Zaman Başlıyor?

Her yıl Black Friday’den sonra başlayan Cyber Monday, şükran gününün kutlanmasından sonraki ilk Pazartesi gün ile başlamış oluyor. Yani bu sene Siber Pazartesi indirimleri 2 Aralık 2019 tarihinde başlayacak.

Black Friday
  • Siber Pazartesi mi? Kara Cuma mı?

İlk başlıkta söylediğimiz gibi artık her iki indirim gününde de, fiziksel mağaza ve internet satışı yapan markalar indirime giriyor ve neredeyse aynı indirim oranlarıyla fiyatları düşüyor. O yüzden insanlar Siber Pazartesi indirimlerinde güzel indirimler yaşanır diye beklemiyor. Kara Cuma indirimlerinde kaçırdıkları indirimleri Siber Pazartesi indirimleriyle telafi ediyor.

Emir Koç
Dizi ve film tutkunu, blog yazmayı seven ve boş vakitlerini müzikle dolduran bi' kişilik.
emirkoc@bikafein.com