Emir Koç
24 Eylül 2019

Sanat Güneşi’nin 23. Ölüm Yıldönümü

Yazı Güncellenme Tarihi: 24 Eylül 2019 / 2 dakika okuma süresi

Klasik Türk müziğinin en büyük isimlerinden biri olan Zeki Müren, tam 23 yıl önce bugün vefat etti.

6 Aralık 1931’de Bursa’da doğan Zeki Müren, Türk şarkıcı, besteci, söz yazarı, oyuncu ve şair kişilikleriyle ön plana çıkıyor. Sanat Güneşi ve Paşa olarak anılan Zeki Müren, Klasik Türk müziğinin en büyük isimlerinden birisi.

1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanıyla anılan Müren, Türkiye’de ilk kez verilen Altın Plak Ödülü‘ne sahip olan ilk sanatçı olarak biliniyor.

Devlet Sanatçısı
Devlet Sanatçısı, sanata olan katkıları ve yaptıkları hizmetler sonucunda bazı sanatçılara Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından verilen unvandır.

Vikipedi

Altın Plak Ödülü
Altın Plak Ödülü değişik ülkelerde farklı ancak müzikle ilgili kurumlar tarafından genellikle en çok satan albümlere ve dolayısıyla sahiplerine verilen ödüldür. Türkiye’de 1955 yılından bu yana altın plak ödülü Müyap yetkilileri tarafından, albüm satışı 100.000’i geçen sanatçılara verilmekte, Türkiye’de ilk “Altın Plak”‘ın sahibi ise sanat güneşi Zeki Müren olmuştur.

Vikipedi

Beklenen Şarkı adlı filmde 1954 yılında oynayan Zeki Müren’in oyunculuk kariyeri bu filmle beraber başladı. Çay ve Sempati adlı tiyatro oyununda ise baş rolü oynadı.

Altı yüzü aşkın plak ve kaset dolduran Sanat Güneşi, bundan tam 23 yıl önce kalp krizinden dolayı İzmir’de hayatını kaybetti. 64 yaşında hayata gözlerini yuman ünlü sanatçı Zeki Müren’in kabri Bursa‘da bulunuyor.

Emir Koç
Dizi ve film tutkunu, blog yazmayı seven ve boş vakitlerini müzikle dolduran bi' kişilik.
emirkoc@bikafein.com