Emir Koç
13 Ekim 2019

Günde 3 Bardaktan Fazla Kafeinli İçecek Tüketmek Migreni Tetikliyor

Yazı Güncellenme Tarihi: 14 Ekim 2019 / 2 dakika okuma süresi

ABD’de bulunan bir tıp merkezi ve Harvard Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre günde 3 bardaktan fazla kafeinli içecek tüketmenin migreni tetiklediği ortaya çıktı.

Episodik migren rahatsızlığı olan 98 kişiyle bu araştırmayı yapan çalışanlar; katılımcıların günlük kafein tüketimini, yaşam faktörlerini ve yaşadıkları migren ağrısının sıklığını göz önünde bulundurarak bu araştırmaya başladılar. Katılımcıların kafeinli içecek tükettikleri ve tüketmedikleri günlerdeki migren ağrılarının sıklığı karşılaştırıldı.

Kahve fotoğrafı.

Altı hafta boyunca kafein tüketimler ve migren ağrıları izlenen katılımcıların yüzde 66‘sı günde 1-2 bardak kafeinli içecek tüketirken yüzde 12‘si 3 veya daha fazla bardak kafeinli içecek tüketti. Bu araştırma sonucunda katılımcılar haftada ortalama 8,4 başağrısı nöbeti geçirirken 7,9 bardak kafeinli içecek tüketti.

Bu araştırmaya göre alkol tüketimi, regl dönemi, stres seviyesi, uyku alışkanlığı gibi faktörlerde hesaba katıldığında migren ağrısının artması sonucu tutarlılık gösterdi. Sonuç olarak günde 3 veya daha fazla bardak kafenli içecek tüketen ve migren hastalığı olan bir insanın daha sık migren ağrısı çektiği ortaya çıktı.

Kaynak: 1

Fotoğraf: Pexels

Emir Koç
Dizi ve film tutkunu, blog yazmayı seven ve boş vakitlerini müzikle dolduran bi' kişilik.
emirkoc@bikafein.com