Emir Koç
19 Kasım 2019

Disney+ Üyelerinin Hesapları 1 Hafta İçerisinde Çalındı!

Yazı Güncellenme Tarihi: 19 Kasım 2019 / 2 dakika okuma süresi

Geçtiğimiz hafta kullanıma sunulan çevrimiçi medya platformu Disney+’a kayıt olan kullanıcıların hesaplarının çalındığı ve satıldığı ortaya çıktı.

12 Kasım’da The Walt Disney Company tarafından Amerika’da kurulan Disney+ yayın hayatına başlamıştı. Şimdilik ABD, Kanada ve Hollanda’da hizmet veren Disney+’a üye olan kullanıcıların hesapları çok hızlı bir şekilde ele geçirildi.

Disney+ Görseli
Disney+ görseli

Çalınan kullanıcı hesapları forumlarda hackerlar tarafından ücretsiz olarak dağıtılıyor. Ücretsiz hesapların yanı sıra 3 ve 11 dolar arasında hesap satışı da yapan hackerlar oldukça hızlı bir iş çıkardılar.


// The Mandalorian’ın Yeni Bölümleri Disney+’da Ne Zaman Yayınlanacak?


Platforma üye olan kullanıcılar bir süre sonra hesaba erişemediklerini farkettiler. Çaldıkları hesapların eski kullanıcıları tarafından geri alınmaması için hackerlar, hesapların kurtarma e-postalarını da değiştirmiş.

Disney+ görseli
Disney+ görseli

Hacker forumlarının başında gelen HackerOne’ın yöneticisi Niels Schweisshelm, bu hizmetin iki faktörlü kimlik doğrulamasıyla nasıl aşılacağını belirtti.


// Simpsons İzleyicileri, Disney+ ‘a Karşı Çok Kızgın


Hesap sahiplerinin çok basit şifre kullandıklarını ve böyle bir hizmetin en kötü haliyle iki faktörlü kimlik doğrulamasına geçmesi gerektiğini belirtiyor.

Emir Koç
Dizi ve film tutkunu, blog yazmayı seven ve boş vakitlerini müzikle dolduran bi' kişilik.
emirkoc@bikafein.com